صنایع دستی

صنایع دستی ظرف فیروزه

در کشورها و اقوام جهان صنایع دستی نوعی کار است که در آن لوازم تزئینی و کاربردی تنها با استفاده از دست یا ابزار ساده ساخته می‌شود.

صنایع دستی ظرف فیروزه

صنایع دستی چیست؟

به کارهای دستی و تولیدات دست‌ساز انسان‌ها که با استفاده از وسایل و ادوات ساده و نیروی دست انسان ساخته می‌شود گفته می شود. معمولاً بسیاری از ساخته‌های دست انسان که در گذشته برای تامین نیازهای زندگی استفاده می‌شده ، امروز حکم صنایع دستی را داراست.

مشاهده لیست زیرساخت

صنایع دستی ایران

در بین جامعه های مختلف دنیا صنایع دستی ایران دارای جایگاه خاصی می‌باشد. بسیاری از نیازهای اولیه بشر توسط ایرانیان ساخته شده و به دیگر سرزمین‌ها راه یافته. مهم‌ترین و زیباترین کارهای هنری که در جهان جایگاه والایی دارند عبارت‌اند از: فرش و گلیم، نگارگری، شیشه گری، قلم‌زنی، فیروزه کوبی، خاتم‌کاری، میناکاری، سفال، منبت‌کاری و غیره.

هنر دست به گونه ایی با اهمیت می باشد که سازمان یونسکو به جمع‌آوری و ثبت این صنایع پرداخته و یک روز را برای بزرگداشت آن قرار داده است. در ایران نیز سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور از این میراث کهن حمایت میکند.

صنایع دستی و هنر

در گذشته ملزومات زندگی انسان توسط خود او و با استفاده از ابزار و ادوات اولیه ساخته میشد. این ابزار و وسایل، مورد استفاده انسان‌ها قرار می‌گرفته و سپس سال ها پوسیده شده و از بین ‌رفته . حال پس از گذشت قرن‌ها ساخته‌های دست انسان به صنایع دستی مشهور شده. وسایل به جا مانده از انسان‌هادر قرن ها پیش نشان‌دهنده ذوق و سلیقه آنها بوده است.

کاربرد صنایع دستی

کاربرد هنرهای دستی به صورت تزئینی و کاربردی مانند ظروف فیروزه کوبی یا زیر ساخت زیورآلات فیروزه کوبی به چشم می‌خورد.  در جوامع مختلف دیدگاه‌های متفاوتی نسبت به صنایع دستی وجود دارد. بعضی افراد این صنایع دستی را که به شیوه سنتی ساخته می‌شوند تنها با اهداف تزیینی و بهره‌مندی از زیبایی آن‌ها مورد استفاده قرار می‌دهند.

بسیاری دیگر اعتقاد دارند که این موارد تنها باید در مکان‌های هنری نگهداری شوند. افرادی دیگر نیز تمایل دارند وسایل مختلف زندگی را از میان آن انتخاب کنند. و عده ایی نیز از آن به عنوان هدیه برای عزیزانشان استفاده میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید